Koronki – jakie mają zastosowanie?

Koronka to wyrób włókienniczy o bardzo charakterystycznej formie. Tworzy ją ażurowa plecionka wykonana z różnych nici – zwykle bawełnianych, poliestrowych, a czasem z lnianych. Jej historia sięga dawnych czasów. Już w średniowieczu cieszyła się popularnością. Była wtedy kojarzona z wysokim statusem społecznym, bo na koronkę mogli sobie pozwolić arystokraci i szlachta.

Cechą charakterystyczną koronki jest jej lekkość – można ją doszyć do każdego materiału, aby nadać mu romantycznego stylu. W pasmanteriach oraz hurtowniach koronki sprzedawane są z metra, każdy może więc kupić potrzebną mu ilość. Występują w różnych kolorach, wzorach i szerokościach.

Rodzaje koronek

Biorąc pod uwagę sposób wykonania koronek i ich wygląd, można wyróżnić następujące rodzaje:

  • koronki szydełkowe, czyli tworzone szydełkiem;
  • koronki siatkowe – powstają z wykorzystaniem sztabki i igły, są również cerowane;
  • koronki klockowe, czyli takie, które tworzy się przy pomocy specjalnych klocków i nawiniętych na nie nici;
  • koronki teneryfowe – wyrabia się je przy użyciu specjalnej formy i igły;
  • koronki igłowe – powstają poprzez osnuwanie nici na materiale;
  • koronki frywolitkowe – wykonuje się je przy użyciu czółenka oraz igły.

Obecnie wszystkie te rodzaje produkuje się maszynowo na olbrzymią skalę.

Wyjątkowym rodzajem koronki jest koronka gipiurowa, czyli materiał, który charakteryzuje się kwiatowymi wzorami. Oczka tej koronki są dość duże i nieregularne, a jej wzór jest wypukły. Ze względu na materiał, z jakiego powstają, można mówić m.in. o koronkach bawełnianych.

Można wyróżnić również koronki elastyczne, a więc takie – jak sama nazwa wskazuje – charakteryzują się rozciągliwością. W branży odzieżowej są bardzo chętnie wykorzystywane. Ich przeciwieństwem są koronki stabilne, czyli takie, które umieszcza się raczej na eleganckich kreacjach lub przedmiotach, ponieważ nie są wcale elastyczne.

Do czego można je wykorzystać?

Koronki od zawsze w modzie

Nieprzerwanie od wielu sezonów koronki wykorzystywane są w modzie. Znakomicie sprawdzają się do ozdabiania kobiecych ubrań. Na sukienkach i bluzkach wykorzystanie tego materiału jest bardzo popularne. Koronka dodaje całej stylizacji zmysłowości i szyku. Jeśli chodzi o damską garderobę, to zdecydowanie najwięcej koronek można spotkać w części bieliźnianej. Różne kolory i wzory koronek dodają paniom kobiecości i pewności siebie.

Wyjątkowy wystrój

Koronki mogą również służyć do wystroju wnętrz. Koronkowa firanka, poszewka na poduszkę, narzuta, a może koronkowy obrus? Wybór jest duży. Ten rodzaj materiału odnajdzie się we wnętrzach w stylu rustykalnym, romantycznym, boho czy glamour.

Ozdoby z koronki bez problemu można kupić w wielu sklepach z dekoracjami do wnętrz, ale też wykonać samemu – wystarczy tylko koronka, inny materiał, który chce się ozdobić, i nici! Takie koronkowe dekoracje w domu mogą dodać wnętrzu elegancji lub przytulności – wszystko zależy od ogólnego urządzenia.

Projekty artystyczne

Artyści – ci amatorscy, ale również profesjonalni – tworząc swoje prace i różne instalacje, chętnie korzystają z materiałów krawieckich, w tym właśnie z koronek. Nawet dzieci w szkołach na lekcjach plastyki wykonują różne prace z tego wyrobu włókienniczego.

W ostatnim czasie popularny jest scrapbooking, czyli własnoręczne tworzenie albumów lub notesów i ozdabianie ich. Mają one charakter pamiątkowy i można przy tym wyżyć się artystycznie. Taki zeszyt ozdobiony koronką będzie prezentować się bardzo estetycznie.

Potrzeba matką wynalazków

Właściwie jedynym ograniczeniem do zastosowania koronek jest wyobraźnia. Oprócz klasycznych rozwiązań, takich jak moda czy wystrój wnętrz, koronki można wykorzystać w różnych dziedzinach. Ten materiał można spotkać nawet we florystyce, a więc wszystko jest możliwe! Wystarczy tylko wykazać się odrobiną kreatywności.

Jak dbać o koronkę?

Koronki i taśmy ozdobne należą do tych materiałów, o które trzeba odpowiednio zadbać. Najlepiej prać ją ręcznie w letniej wodzie i zrezygnować z silnych detergentów oraz z suszarki bębnowej. Prasowanie należy ograniczyć do minimum, jeśli już musi się odbyć, to powinno zadbać się o niską temperaturę.

Ubrania lub domowe dekoracje z elementami koronki nadają wyjątkowego stylu, dlatego warto pielęgnować je we właściwy sposób, aby zachowały swój urok przez długi czas.