Odzież rowerowa – co warto kupić?

Częsta jazda na rowerze i pokonywanie długich tras wymaga od rowerzystów dokonania pewnych przygotowań, w tym także zadbania o swoją garderobę. Odpowiednie ubranie pozwoli uniknąć przemoknięcia, obtarć i wielu innych nieprzyjemnych sytuacji, dlatego warto w nie zainwestować.

Obuwie

Dobre buty to podstawa, nie można jeździć przecież w japonkach. Dla wielu rowerzystów jednak nawet sportowe obuwie jest niewystarczające i tutaj pojawiają się SPD-y, które znacznie poprawiają efektywność jazdy i zwiększają bezpieczeństwo. Niektórzy na samym początku obawiają się ich, jednak nie powinni mieć większych problemów z ich mocowaniem oraz odpinaniem. Dyskomfort może się pojawić przy chodzeniu po ziemi, jednak nie do tego są one przeznaczone, mają nam one zapewnić przede wszystkim stabilność i utrzymać stopę na pedale.

Buty rowerowe

Oprócz tego posiadają one sztywną podeszwę, elementy odblaskowe i siatki wentylacyjne, które umożliwiają przepływ powietrza.

Spodnie

Na samym początku pojawia się pytanie jakie wybrać spodnie, różnice między nimi nie polegają jednak tylko na tym czy są obcisłe czy luźne, chociaż to oczywiście też ma duże znaczenie, jednak w tym przypadku pomimo wygody i minimalizacji obtarć jakie zapewniają obcisłe spodnie, większość panów i tak woli wybrać luźniejszą wersję. Spodnie, to jednak przede wszystkim materiał, który powinien mieć zapewnioną dużą oddychalność i być wodoodporny, szczególnie przy dłuższych spodniach, które ubieramy, gdy pogoda nie jest zbyt pewna.Spodnie termiczne rowerowe

Następnym kłopotem może tutaj okazać się krój, jednak nie warto się denerwować, bo jeśli czujemy się dobrze w spodniach, to należy zadbać tylko o to, żeby nogawki były zwężane w kostkach, a spodnie posiadały możliwie jak największe panele wentylacyjne, zamki pozwalające na ściągnięcie spodni bez zdejmowania butów, a także posiadanie elementów odblaskowych, które zapewniają bezpieczeństwo poprzez poprawienie widzialności nas na drodze. Istnieje jeszcze kwestia wkładek, jednak na samym początku warto spróbować jeździć bez nich, a w razie problemów zmienić siodełko na wygodniejsze, ponieważ spodnie z wkładką w wielu przypadkach okazują się nietrafione i utrudniają jazdę w upały.

Rękawiczki

Długie dystanse oznaczają ciągłe trzymanie zaciśniętych rąk na często niewygodnej kierownicy. Nie jest to przyjemne dla nas ani dla naszych rąk, które mogą w efekcie mieć mało przyjemne odciski. W takim przypadku można zmienić chwyty, ale wcześniej warto spróbować skorzystać z rękawiczek.

Rekawiczki rowerowe

Wyróżnia się rękawice krótkie bez palców, idealne na upały i letnie wycieczki rowerowe, a także rękawiczki pełne, które stosuje się zimową porą. Zarówno jedne jak i drugie powinny posiadać wstawki redukujące drgania kierownicy oraz elementy odblaskowe, które sprawią, że po zmroku będziemy zdecydowanie bardziej widoczni.

Koszulki i kurtki

Kurtka odblaskowa na rower

Kompletując garderobę rowerzysty nie można zapomnieć o koszulkach. Z pewnością nie sprawdzi się tutaj ubierany na co dzień, bawełniany T-shirt, ponieważ wilgoć pozostanie na włóknach przez co będziemy jechali mokrzy i spoceni. Oprócz tego takie koszulki powinny być funkcjonalne i posiadać kieszonki na plecach. W przypadku kurtek jest podobnie, bo także muszą mieć dobrą wentylację, szczególnie pod pachami, zwraca się tutaj jednak uwagę także na przedłużany tył, który przy pochylonej postawie uchroni nas przed przeziębieniem korzonek, natomiast uszczelnione zamki ochronią nas przed przedostaniem się pod kurtkę wilgoci.

Co jest jeszcze ważne przy wyborze kurtki? Kaptur, oczywiście nie wszyscy go lubią i niektórym on przeszkadza, jednak sama czapka nie jest często wystarczająca i lepiej mieć dodatkowo kaptur na wypadek ulewy.


Wszystkie zdjęcia pochodzą z oferty sklepu internetowego PM Bike, na którym zakupicie komplet odzieży rowerowej. Więcej informacji w sklepie: https://www.pmbike.pl/odziez-rowerowa