Czy kupowanie soczewek w sklepie internetowym to bezpieczne rozwiązanie?

Zanim przejdziemy do głównego wątku, jakim jest bezpieczeństwo nabywania soczewek kontaktowych w sklepie internetowym, warto przybliżyć, czym właściwie są soczewki kontaktowe. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z noszeniem szkieł kontaktowych i zastanawiasz się, które będą dla Ciebie odpowiednie oraz gdzie je kupić, by skorzystać z atrakcyjnych ofert czy bezpiecznej dostawy, przychodzimy z pomocą.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Najprawdopodobniej nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że soczewki kontaktowe nosi miliony osób na całym świecie. Jednak nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ z reguły szkła kontaktowe są niezauważalne.

Ale czym właściwie jest soczewka kontaktowa? Definicja jest bardzo prosta. Szkło kontaktowe to cienka, zaokrąglona soczewka umieszczana na filmie łzowym pokrywającym powierzchnię oka. Sama soczewka jest przezroczysta, choć w wielu przypadkach zostaje delikatnie zabarwiona, aby ułatwić jej użytkowanie – zakładanie i zdejmowanie. Obecnie dostępne są dwa rodzaje szkieł kontaktowych – twarde i miękkie. Zdecydowana większość nosi te drugie.

Soczewki należy dobrać odpowiednio do wady wzroku

Okulista bądź optometrysta, w zależności od wady wzroku, zaleci nam soczewki sferyczne – przeznaczone osobom z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, toryczne dla chorych na astygmatyzm lub multifokalne na prezbiopię, czyli tak zwaną starczowzroczność. Specjalista poda również parametry soczewek, takie jak np. moc, średnica i promień krzywizny. Oprócz przeznaczenia szkieł kontaktowych wyróżniamy także podział na materiały, z których wykonane są poszczególne soczewki.

  • Soczewki hydrożelowe – miękkie, przeznaczone dla osób o wrażliwych oczach.
  • Soczewki silikonowo-hydrożelowe – nieco sztywniejsze, przepuszczające więcej tlenu.

Choć soczewki kontaktowe w głównej mierze produkowane są w celu korekcji wzroku, na rynku dostępne są także soczewki do celów kosmetycznych czy służących jako akcesoria.  Kolorowe soczewki kontaktowe mogą podkreślić lub całkowicie zmienić Twoją barwę oczu. Zaś soczewki używane jako akcesoria do kostiumów, wykorzystywane na przykład podczas produkcji filmowych, pozwalają na stworzenie efektów specjalnych. Rezultat można podziwiać na ekranach kin.

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Zarówno podczas zakładania soczewek kontaktowych, tak przy ich zdejmowaniu warto przestrzegać jednej – bardzo ważnej zasady. Czynność tę powinno wykonywać się czystymi i suchymi rękami. Po wyjęciu z blistra lub pudełka sprawdzamy, czy soczewka nie jest uszkodzona. Soczewkę umieszczamy na opuszku palca wskazującego, a palcami drugiej dłoni przytrzymujemy powieki. Układamy ją na oku, tak aby w wygodny sposób spojrzeć we wszystkie kierunki. Aby soczewka prawidłowo się ułożyła puszczamy powieki i mrugamy kilkukrotnie.

Aby ściągnąć soczewki kontaktowe należy środkowym palcem prawej dłoni odciągnąć dolną powiekę w dół i spojrzeć w górę – bez podnoszenia głowy. Przykładamy opuszek palca wskazującego do dolnej krawędzi soczewki, lekko zsuwamy ją w dół, chwytamy palcem wskazującym i kciukiem, a następnie wyciągamy.

W jakich miejscach można zakupić soczewki kontaktowe?

Wybór miejsca, w którym można zaopatrzyć się w soczewki kontaktowe jest duży. Obecnie szkła kontaktowe możemy nabyć w drogeriach, aptekach, specjalnie dedykowanych punktach, u optyka oraz na stronach internetowych (online). Warto przypomnieć, że soczewka kontaktowa to wyrób medyczny, który ma bezpośredni kontakt z naszym okiem. Dlatego zalecamy, aby kupować je w sprawdzonych miejscach, które oferują tylko oryginalne produkty.

soczewki korekcyjne

Dość często decydujemy się na zakup soczewek kontaktowych bezpośrednio u optyka. Wybierając stacjonarne punkty możemy liczyć na fachową pomoc w wyborze odpowiednich szkieł. Dzięki nieocenionej wiedzy i doświadczeniu optyka (lub optometrysty) jesteśmy pewni, że wybrane soczewki kontaktowe przeznaczone są dla naszej wady wzroku. Jednak warto podkreślić, że największym minusem sklepów stacjonarnych są dużo wyższe ceny produktów i często węższy asortyment.

Nie mniej popularnym sposobem zakupu jest wybór sklepu online z soczewkami kontaktowymi. Co ważne – coraz bardziej przekonujemy się do robienia zakupów właśnie przez internet. Stawiamy wygodę na pierwszym miejscu i wybieramy zakupy online. W domowym zaciszu możemy porównywać propozycje różnych sklepów internetowych, wybierając dla siebie tę najbardziej korzystną ofertę. Podczas dokonywania zakupu szkieł kontaktowych przez Internet – podobnie jak w przypadku stacjonarnych punktów optycznych – możemy liczyć na profesjonalną pomoc ekspertów. Szeroki wybór asortymentu to jeden z najbardziej docenianych udogodnień oferowanych przez sklepy internetowe.

Przewaga sklepów online nad stacjonarnymi

Obie formy zakupu soczewek kontaktowych mają swoich zwolenników. Jednak dzięki wybieraniu e-sklepów, sprawnie i szybko otrzymasz produkt o jaki dokładnie Ci chodzi, bez czekania na zamówienie złożone specjalnie dla Ciebie, które dotrze dopiero za około trzy tygodnie. Na rynku istnieje mnóstwo sprawdzonych sklepów internetowych, gdzie w bezpieczny sposób zakupisz szkła kontaktowe.