Jak skonfigurować zegarek G-Shock?

Grupa zegarków G-Shock wyłoniła się spod znanej japońskiej marki Casio. Są to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie i wytrzymałych czasomierzy, jednak wciąż zaliczane są do zegarków tradycyjnych, a nie smartwatchów.

Wiele modeli G-Shock jest odpornych na ekstremalne warunki atmosferyczne, są wodoodporne, a ich tarcza jest niezwykle wytrzymała. Mają podświetlane tarcze, funkcję alarmu, a nawet możliwość ustawienia drzemki, timer, a także stoper z możliwością pomiaru aż do 100 godzin.

Mimo ogromnej liczby zalet zegarków G-Shock, liczba funkcji stanowi przeszkodę dla klientów, którzy obawiają się problemów związanych z ustawieniami. Choć z budowy G-Shock wygląda na skomplikowaną machinę, to w rzeczywistości jego obsługa czy konfiguracja nie powinna sprawiać nikomu problemu.

Jak ustawić godzinę i datę w zegarku G-Shock?

Znajomość tej funkcji to absolutna podstawa przy zakupie i posiadaniu jakiegokolwiek zegarka. Choć konieczność zmiany czasu nie następuje zbyt często to trzeba być przygotowanym na takie sytuacje jak wyczerpana bateria, synchronizacja czy zmiana czasu.

Wiele zegarków ma jako domyślną ustawioną prawidłowa godzinę, jednakże ze względu na to, że w Polsce czas zmienia się dwa razy do roku.

Niezależnie od modelu i tego czy posiada się zegarek męski, damski czy dziecięcy, konfiguracja następuje w bardzo podobny sposób, w kilku prostych krokach:

  1. Należy przytrzymać na ok. 3 sekundy przycisk ADJUST znajdujący się zwykle na górze z lewej strony. O prawidłowym wykonaniu kroku zostanie się poinformowanym poprzez charakterystyczny dźwięk i migający na tarczy komunikat.
  2. Za pomocą guzików góra-dół po prawej stronie należy wybrać strefę czasową. Wśród ogromnej listy trzeba znaleźć skrót BER, od Berlin lub PAR od Paryża, ponieważ Polska nie znajduje się na liście.
  3. Kliknięcie przycisku MODE znajdującego się z lewej strony na dole spowoduje zapisanie wybranej strefy.
  4. Kolejnym etapem jest ustawienie czasu letniego lub zimowego poprzez manewrowanie górnym i dolnym przyciskiem po prawej stronie.
  5. Istnieje też możliwość wyboru sposobu wyświetlania czasu. W zależności od preferencji można zdecydować się na 12- lub 24-godzinny tryb.
  6. Ostatnim krokiem jest przyciśnięcie ADJUST w celu zapisania wybranych opcji

Ustawienie daty odbywa się w bardzo podobny sposób. Za pomocą przycisków znajdujących się po prawej stronie koperty manewruje się w celu pojawienia się prawidłowego dnia, miesiąca oraz godziny.

Tak samo jak w przypadku zwykłych zegarków, G-Shocki nie zmieniają automatycznie czasu na letni lub zimowy. Po przytrzymaniu przycisku ADJUST, należy nacisnąć lewy dolny przycisk, który przenosi do ekranu, w którym należy dokonać pożądanych zmian, gdzie ON oznacza czas letni, a OFF zimowy.

konfiguracja zegarków

Manualne ustawianie wskazówek

Ze względu, że G-Shocki są niezwykle wytrzymałym sprzętem korzysta z niego wiele sportowców i osób aktywnie spędzających czas. Zdarzyć się może, że podczas takich aktywności w chwili upadku lub uderzenia wskazówki nieco się przesuną i wyświetlony czas nie będzie prawidłowy.

Ze względu na cyfrowe ustawienie zegara można by było pomyśleć, że prawidłowe ustawienie nie będzie już możliwe. Producent jednak na wypadek takich sytuacji znalazł rozwiązanie i wprowadził opcję umożliwiającą manualne ustawienie wskazówek.

Aby przywrócić poprawne wskazanie czasu trzeba wykonać procedurę podobną do włączania ustawień i to także wykona się w kilku prostych krokach:

  1. Należy przytrzymać przycisk ADJUST nieco dłużej niż w przypadku zwykłego wejścia do ustawień. Powinien być on przytrzymany do momentu, gdy na prawym dolnym wyświetlaczu pojawi się wartość H-SET i migające oznaczanie 00. W tym momencie wskazówka sekundowa powinna ustawić się w pozycji na godzinie 12.
  2. Następnym krokiem jest kliknięcie MODE dla potwierdzenia wykonanych kroków, a oznaczenie 0.00 sygnalizuje przejście do kalibracji wskazówek. Kiedy wskazówki przestaną się przesuwać wyrównuje się je przyciskami góra-dół po prawej stronie.
  3. Na koniec należy kliknąć ADJUST, aby potwierdzić i zakończyć procedurę korekty położenia wskazówek.

G-Shock to jakość na najwyższym poziomie

Zegarki G-Shock charakteryzują się niezwykłą dokładnością, a ich możliwości są ogromne, dzięki wielu zaawansowanym funkcjom. Oryginalny design i wzornictwo powoduje, że dodają charakteru każdemu kto je nosi.

Zegarki te mimo swojego wyglądu nie są skomplikowane, a ich konfiguracja jest czynnością, którą powtarza się tylko kilka razy w roku. Nie trzeba więc zaprzątać sobie głowy i zapamiętywać wszystkich kroków do ustawienia daty, godziny czy położenia wskazówek, a wystarczy zachować instrukcję obsługi.