Buty do tenisa ziemnego vs buty do biegania – różnice

Każdy sport powinien cechować się indywidualnym podejściem. Poza zasadami gry, poszczególne dziedziny sportu różnią się między innymi pod względem potrzebnego sprzętu oraz odzieży.

Pływanie wymaga kostiumu pływackiego, koszykówka piłki, a golf kija. Nie powinno więc dziwić, że równie istotną kwestią pozostaje odpowiednie obuwie. Jeśli chcesz grać w tenisa – powinieneś zaopatrzyć się w specjalistyczne buty przeznaczone właśnie do tego sportu.

Różnice między specjalistycznymi butami tenisowymi a zwykłymi butami do biegania

Aktywny tryb życia posiada wiele korzyści między innymi prozdrowotnych. Może jednak bywać niebezpieczny. Kontuzje, zranienia czy nawet złamania są właściwie codziennością w życiu nie tylko profesjonalistów, ale i amatorów, grających rekreacyjnie, czy po prostu początkujących. Aby uchronić się przed niepożądanymi skutkami uprawiania sportu, należy się odpowiednio zabezpieczyć.

Buty przeznaczone do gry w tenisa mają nieco inną konstrukcję niż zwykłe buty do biegania. Zaprojektowane z myślą o dynamicznych ruchach wprzód, w tył oraz na boki, a także o nagłych zwrotach, zatrzymaniach i podskokach mają na celu stabilne utrzymanie kostki oraz całej stopy w pozycji, która nie przyczyni się do zadania kontuzji. Niezwykle istotna jest amortyzacja oraz lekkość, mające na celu wspomóc grę zawodnika. Buty do tenisa są mocniejsze i wykonane z materiału, mającego na celu wytrzymanie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, gdzie buty do biegania zazwyczaj projektowane są z myślą o użyciu na specjalnych torach do biegania czy bieżniach.

Podeszwy butów do tenisa są płaskie, dostosowane do kortu, po jakim zawodnik się porusza. Klasyfikacja obuwia tenisowego wyróżnia i pozwala dostosować się do rodzaju nawierzchni, na jakiej toczy się gra. Poszczególne typy będą się różniły chociażby poziomem przyczepności, boczne wsparcie i solidna zewnętrzna obudowa pozostaną jednak tak samo stabilne i wytrzymałe.

Buty do biegania skonstruowane są tak, aby umożliwiać jak najbardziej wydajne ruchy do przodu. W tenisie jednakże wymagane jest również zapewnienie mobilności na boki; na tym właśnie polega specyfika tego sportu. Co prawda, te pierwsze mogą być stosowane nie tylko przy bieganiu, jeśli jednak podchodzisz poważnie do swojej gry i zależy ci na rozwoju, lepiej dopasować obuwie do konkretnego sportu. Określony zakres ruchów jest tym, co najbardziej odróżnia buty do tenisa od tych do biegania.

Czym się kierować, kupując buty do tenisa?

Wybierając buty do biegania, ludzie zazwyczaj kierują się dopasowaniem ich jedynie do rozmiaru swojej stopy, natomiast specjalistyczne obuwie tenisowe skupia się także na innych aspektach. Ważne są między innymi:

  • Nawierzchnia kortu
  • Poziom amortyzacji, jakiej potrzebujesz
  • Styl Twojej gry
  • Morfologia stopy.

Dzięki tym aspektom można dokładniej określić model butów, jaki będzie dobrze dostosowany do indywidualnych potrzeb. Męskie buty do tenisa, a także te damskie cechują się też tym, że nadawany jest im indeks ścieralności, który mówi potencjalnemu graczowi, jak szybko eksploatacja butów może doprowadzić do starcia się podeszwy. Nie zaszkodzi wiedzieć, że im niższa wartość indeksu, tym wyższy jej potencjał.

tenis

Dlaczego warto wybrać specjalistyczne buty do tenisa?

Jeśli zależy Ci na jak najlepszym wsparciu gry, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa i komfortu – warto, abyś zdecydował się na specjalistyczne buty do tenisa. Podsumowując wcześniejsze informacje, oto powody, dla których lepiej wybrać profesjonalne obuwie tenisowe:

  1. Ochrona stopy w najbardziej narażonych na kontuzje miejscach
  2. Dopasowanie podeszwy do nawierzchni Twojego kortu
  3. Przyczepność, która pozwala na swobodne poruszanie się po korcie bez obawy o poślizgnięcie czy stracenie równowagi
  4. Lekkość, potrzebna do zachowania dynamiki i prędkości, pozwalająca na nadążanie za lotem piłki
  5. Niska ścieralność podeszwy, oznaczająca użytkowanie jednej pary butów przez długi czas.

Specjalistyczne buty do biegania zdecydowanie różnią się od obuwia przeznaczonego do biegania pod wieloma względami. Oba rodzaje cechują się pewnymi korzyściami, jednak przy ostatecznym wyborze, dobrze jest się zastanowić nad naszymi potrzebami oraz wymaganiami, co do kupowanego obuwia.