Błękitne barwniki do tkanin

Farbowanie tkanin jest jednym ze sposobów nadania ubraniom drugiego życia. Za pomocą barwników można tworzyć różne wzory na koszulkach lub bluzach, nadać nowy kolor spodniom, spódnicom, czy sukienkom.

Każda część garderoby może zyskać nowy, modniejszy wygląd, dzięki zmianie barwy. Farbowanie nie jest czynnością skomplikowaną. Każdy może wykonać je w domu, kupując wcześniej odpowiednie barwniki do tkanin.

Podział barwników do tkanin

Ludzie mają duże doświadczenie w farbowaniu tkanin, ponieważ tradycja ich barwienia sięga czasów starożytnych. Współcześnie jest to czynność niezbyt skomplikowana z powodu farb, w które można zaopatrzyć się bez problemu w sklepie. Ze względu na ich skład dzielimy je na:

  • akrylowe,
  • anilinowe,
  • naturalne,
  • plastizol. 

Wybór odpowiedniej z nich jest związany ze składem tkaniny, która ma być barwiona. Przy barwieniu na jeden kolor najlepiej wybrać farby naturalne i anilinowe. Natomiast pofałdowany materiał będzie potrzebował – dla skutecznego barwienia – farb akrylowych. Najczęściej zmieniamy barwę tkanin bawełnianych, wełnianych i jedwabnych. Do tego stosujemy barwniki akrylowe, które bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie i są niezwykle trwałe. Rynek oferuje tego typu produkty w tubach lub puszkach z aerozolem, którym pokrywa się większe powierzchnie materiału.

Farbowanie różnych rodzajów tkanin

Proces farbowania różni się od siebie w zależności od rodzaju tkaniny z jakiej uszyto odzież. Związane jest to ze strukturą włókien. Naturalne tkaniny zwykle łatwo podlegają farbowaniu i efekt jest zdecydowanie lepszy, a kolor bardziej intensywny. Im więcej w materiale znajduje się domieszek sztucznych i syntetycznych, tym efekt farbowania nie będzie zadowalający, a barwy mniej intensywne, rozmyte.

Najwdzięczniejsze do barwienia są lniane obrusy, bieżniki, zasłony, poszewki, a także bawełniane koszulki, spódnice, sukienki, sztuki odzieży z jedwabiu lub wełny, która źle znosi wysokie temperatury, dlatego należy kupić farbę, barwiącą w niższych temperaturach niż 100 stopni Celsjusza. Rynek oferuje tego typu produkty zapewniające – w przypadku wełny – satysfakcjonujący wygląd odzieży. Dla sprawdzenia efektu farbowania najkorzystniej jest wykonać najpierw próbę na niewielkim kawałku materiału.

błękitny barwnik

Barwienie tkanin jest idealnym sposobem na odświeżenie pościeli, która utraciła swoje intensywne, pierwotne kolory. Zmienimy ich wygląd, wybierając te najmodniejsze w bieżącym sezonie. Nie powinniśmy zapominać o zasadzie, aby kolor docelowy był ciemniejszy niż pierwotny. Jeśli materiał ma plamy, to należy się liczyć z tym, że kolor nie będzie jednolity. Przed farbowaniem należy tkaninę wyprać i usunąć w miarę możliwości odbarwienia, które mogłyby spowodować pojawienie się plam na materiale. Można do tego celu wykorzystać odplamiacz.

Jak farbować tkaniny na kolor błękitny?

Farbowanie tkaniny możemy z powodzeniem wykonać w domu ręcznie albo w pralce w temperaturze od 60 do 90 stopni Celsjusza. Zawartość jednej saszetki wystarczy na barwienie 0,5 kilograma tkaniny. W przypadku domieszki syntetyku należy zwiększyć stężenie barwnika. Przed właściwą czynnością trzeba kupić farbę do tkanin w proszku. Następnie przygotować niezbędne sprzęty, czyli:

  • emaliowany garnek,
  • miskę,
  • dużą łyżkę do mieszania,
  • sól, 
  • gumowe rękawiczki.

Odpowiednią ilość farby należy rozpuścić w jednym litrze gorącej wody i doprowadzić do wrzenia. Materiał trzeba zanurzyć w taki sposób, aby cały był pokryty wodą z farbą.

Podczas wykonywania tej czynności mieszamy go za pomocą łyżki, aby kolor równomiernie rozłożył się na tkaninie. W innym przypadku na materiale mogą pojawić się przebarwienia. Garnek z materiałem gotujemy na niewielkim ogniu przez 30 minut. Po tym czasie wsypujemy do garnka sól, na jeden litr mniej więcej garść i mieszając rozpuszczamy ją dobrze w wodzie, co sprawia, że barwnik intensywniej wnika w tkaninę. Gotujemy przez kolejne 30 minut. Następnie zdejmujemy garnek z gazu i czekamy do ostygnięcia wody.

Wyjmujemy za pomocą rękawic tkaninę, płuczemy w zimnej wodzie do momentu zniknięcia z niej barwnika i suszymy, ale nie na słońcu. Jeśli farbujemy jedwab, to przed zanurzeniem w wodzie należy go wypłukać w roztworze amoniaku. Dla odświeżenia odzieży warto poświęcić czas na nadanie jej drugiego życia, dzięki barwnikom do tkanin.