Jaką wybrać bieliznę ciążową do karmienia?

Dobór bielizny do karmienia rządzi się odrobinę innymi prawami, niż dobór zwykłego biustonosza, dlatego też warto wiedzieć, jak się to robi. Piersi zarówno podczas ciąży, jak i w czasie karmienia są bardziej wrażliwe na rozmaite bodźce, zatem biustonosz musi być tym lepiej dobrany, by zapewniać jak największą wygodę.  Czy się zatem kierować, dobierając biustonosz?

Najczęściej spotykane problemy przy doborze stanika ciążowego

Biustonosz do karmienia dobieramy około miesiąc przed porodem. Później może zwyczajnie nie być na to czasu. Dobierając biustonosz, mierzymy obwód pod biustem i w biuście, na wysokości sutków. Co więcej, musimy mieć na uwadze to, że po porodzie nasz obwód pod biustem się zmniejszy, zatem dokonując pomiaru, od otrzymanego wyniku należy odjąć ok. 5-10 cm, w zależności od tego, jak bardzo obwód uległ zmianie. Czasem trzeba odjąć nawet 15 cm, ale to już kwestia indywidualna.

Na bieżąco kontroluj wielkość piersi, dlatego, że w czasie karmienia będzie się ona zmieniać praktycznie nieustannie. Pierś jest nieco większa przed karmieniem niż po, co również musisz brać pod uwagę, dobierając rozmiar biustonosza. Jeśli uznasz, że dotychczasowy stanik jest za ciasny lub za luźny, nie czekaj i koniecznie dobierz nowy. 

Najważniejsze elementy w doborze ciążowego stanika do karmienia

Częsty dylemat dotyczy również fiszbin. Również w dużej mierze zależy to od Ciebie, na co się zdecydujesz, warto jednak wiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze w określonej sytuacji. Jeśli dopiero zaczynasz karmić, wiedz, że będzie to czas, kiedy wahania w wielkości piersi będą największe, a przy tym na pewno często będziesz karmić na leżąco. Wówczas wybierz biustonosz bez fiszbin. Jest go o wiele łatwiej dopasować, nie musimy się przy tym kierować tak wielką precyzją, jak w przypadku modeli z fiszbinami. 

biustonosze do karmienia usztywniane

Jeśli z kolei wiesz, że niedługo przestaniesz karmić, rozejrzyj się za modelem z fiszbinami. Piersi potrzebują solidnego wsparcia, a fiszbiny im to zapewnią. Tu już jednak musisz uważnie dobrać rozmiar, by nie doprowadzić do uciskania piersi i zatoru pokarmu. Fiszbiny w biustonoszach do karmienia są na ogół bardziej miękkie niż te stosowane w biustonoszach noszonych na co dzień.

Biustonosze do karmienia – zasady doboru miseczki

Przy doborze biustonosza ciążowego musisz pamiętać o dwóch zasadniczych rzeczach: obwód pod biustem się zmniejszy, a piersi będą większe. Jak już była o tym mowa, mierząc obwód pod biustem, koniecznie odejmij od 5 nawet do 15 cm. To będzie Twój rozmiar. Po dokonaniu pomiaru możesz przejść do mierzenia miseczki. Zmierz się w biuście na wysokości sutków. Kolejnym krokiem będzie odjęcie od obwodu w biuście rozmiaru pod biustem. Przy czym zauważmy, że rozmiar to nie to samo co obwód. Normalnie, gdy dobieramy biustonosz, obwód pod biustem zaokrąglamy w górę lub w dół do liczby podzielnej przez 5 (czyli 71 cm do 70, a 74 do 75).

Podobnie postępujemy w dobieraniu „karmnika”, tyle że odejmujemy od obwodu pod biustem dodatkowe kilka, kilkanaście cm. Różnica pomiędzy obwodem w biuście a obwodem pod biustem będzie określała wielkość miseczki.

Pomocne w jej określaniu są dostępne w Internecie tabele rozmiarowe. Pewnym utrudnieniem jest jednak niestety to, że producenci poszczególnych biustonoszy czasem różnicują swoje rozmiary, dlatego też biustonosz 70C firmy A będzie pasował, natomiast biustonosz 70C firmy B już nie. Dlatego też biustonosze musimy koniecznie mierzyć, a określony rozmiar pomoże nam zyskać pewne rozeznanie w sytuacji.