Idzie jesień – jakie ubrania kupić do jazdy rowerem?

Jazda na rowerze jesienią z pewnością nie wydaje się tak przyjemna, jak wiosną czy latem. Spadające liście, nieprzyjemny wiatr, nieoczekiwane opady i wiecznie zabłocone drogi leśne nie zachęcają do wsiadania na jednoślad, choć zdecydowanie nie oznaczają konieczności odstawienia go do piwnicy aż do marca. Jeśli chcesz wykorzystać sezon do maksimum i nie wyobrażasz sobie przesiadki do samochodu czy komunikacji  miejskiej, uzupełnij swoją jesienną szafę w odpowiednią odzież rowerową i nie rezygnuj z aktywności, która sprawia ci tak wielką przyjemność. W co ubierać się na rower jesienią?

Podstawowe zasady jesiennego stroju rowerowego

Ubieranie się na rower może przysporzyć jesienią nie lada problemów. Oprócz konieczności zadbania o odpowiednią ochronę przed deszczem i wiatrem, o czym pamiętają właściwie wszyscy, warto pamiętać też możliwości szybkiego przeziębienia się z przemarznięcia lub przegrzania organizmu. Wychodząc na podwórko w stroju, który za chwilę ci zaproponujemy, ciało będzie podpowiadało ci wrzucenie dodatkowej warstwy. Pamiętaj jednak, że odczuwane początkowo zimno szybko zostanie zastąpione rozgrzewającymi się mięśniami. Jedna warstwa za dużo i pot będzie lał ci się po plecach, a to prosta droga do przeziębienia. Rozwiązanie? Strój na cebulkę i zostawienie bawełnianych koszulek w domu.

Przeglądając ofertę sklepu czy rozważając późniejsze kompletowanie stroju musisz pamiętać o podziale odzieży rowerowej na trzy główne warstwy: podstawową, czyli tę przylegającą bezpośrednio do skóry, izolującą, odpowiadającą za izolację termiczną, i ochronną, zapewniającą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Wszystkie powinny charakteryzować się właściwościami oddychającymi i skutecznym odprowadzaniem wilgoci, dlatego też zawsze zwracaj uwagę na skład materiałowy i wybieraj raczej tkaniny syntetyczne, wykonane z myślą o sportowcach.

Ubrania, które powinny znaleźć się w twojej sportowej szafie

Koszulka termoaktywna – niezbędny element jesienno-zimowej odzieży rowerowej. Dobrze dopasowana do ciała koszulka z łatwością odprowadzi nadmiar wody i potu, a jednocześnie dogrzeje ciało w razie takiej konieczności. Kupując koszulki termoaktywne warto postawić na długi rękaw, choć oczywiście na rynku pojawiają się też te dedykowane na nieco cieplejszą pogodę. Z naszego punktu widzenia jesienią lepiej postawić jednak na te docieplane, najlepiej z dodatkową warstwą wewnętrzną, która w razie nagłego pojawienia się dobrej pogody zapewni ci wystarczającą ochronę przed chłodnym powietrzem.

Koszulka termoaktywna

Koszulka termoaktywna marki Bontager – dostępna w PM Bike za 138 złotych

Bluza izolacyjna – doskonała warstwa środkowa, która najczęściej służy zapewnieniu odpowiedniej izolacji termicznej podczas jazdy i nie dopuszcza do gromadzenia się wody przy skórze. W kwestii bluzy postaw przede wszystkim na model z przedłużonym tyłem i wysoko zapinanym kołnierzem, które nie dopuszczą do dostawania się wiatru pod spód. Jeśli pogoda dopisze, bluza będzie wystarczającą warstwą wierzchnią zapewniającą idealną równowagę pomiędzy ochroną i dociepleniem, a swobodnym oddychaniem skóry.

Kurtka rowerowa – najlepiej z windstopperem, czyli specjalną membraną chroniącą przed wiatrem i deszczem. Kurtki rowerowe na jesień nie mogą przepuszczać wiatru i deszczu, dlatego też często pojawiają się w wersjach przedłużonych, ze wzmocnionymi rękawami i dość wysoką stójką kołnierza. Wybierając kurtkę pamiętaj, by była wyposażona w elementy odblaskowe – jesienią widoczność ograniczona jest nawet w dzień, a brak odblasków to niebezpieczeństwo zarówno dla ciebie, jak i pozostałych uczestników ruchu.

Kurtka rowerowa marki Endura

Kurtka rowerowa marki Endura – dostępna w PM Bike za 299 złotych

Ochrona nóg i twarzy

Chociaż to na górnych elementach odzieży skupiamy się najczęściej, nie warto zapominać że odpowiednia ochrona nóg i głowy są jesienią naprawdę istotne. Jeśli preferujesz luźniejsze spodnie, pamiętaj o nogawkach zwężanych na dole i ociepleniu, które dodatkowo zadziała jako warstwa chroniąca przed wiatrem. Buty? Choć nie muszą być typowo rowerowe, zdecydowanie postaw na te z materiałów wodoodpornych. Do tego skarpetki z materiałów syntetycznych, z dodatkowym dociepleniem palców oraz dodatkowe ochraniacze na łydki, chroniące mięśnie przed zimnem. Jedyna zasada, o jakiej trzeba tu pamiętać, to nie wybieranie zbyt uciskających butów – stopa marznie szybciej, jeśli nie damy jej odpowiedniego luzu w bucie.

Buty Bontager EVOKE

Buty Bontager EVOKE – dostępne w PM Bike za 299 zł

Na koniec jeszcze głowa – jesienią nie wybieramy się na rower bez czapki pod kaskiem. Czapka powinna zasłaniać uszy i czoło, a przy tym osłaniać przed wiatrem i deszczem. Pamiętamy też oczywiście o unikaniu bawełny, która jedynie przegrzeje głowę i nie zapewni odpowiedniego odprowadzania potu. Warto pomyśleć też o specjalnych opaskach/kominach zasłaniających szyję i usta – wdychanie powietrza przez usta podczas maksymalnego wysiłku to gwarantowane przeziębienie.